چگونه کاتالوگ چاپی در میدان می ماند؟

تحقیقات اخیر حاکی از آن است که خرده فروشان، با وجود توسعه اینترنت و فروش آنلاین، گرایش دوباره ای به کاتالوگ چاپی، به عنوان یک ابزار مهم فروش و بازاریابی، پیدا کرده اند.

در حالی که برندهای جهانی ای مثل بلومینگ دیلز(Bloomingdale’s) و Saks Fifth Avenue سالهاست که کاتالوگ چاپ شده خود را خانه به خانه پست می کنند، خرده فروشان زیادی هم این روزها این ترفند بازاریابی را به کار گرفته اند. برخی شروع به طراحی کاتالوگ های جدیدی کردند، و برخی دیگر هم کاتالوگ های خود را باز طراحی کردند. حتی خرده فروشان اینترنتی هم شروع به انتشار و طراحی کاتالوگ های چاپی کرده اند و به صورت پستی خانه به خانه ارسال می کنند. بر اساس آمار انجمن بازاریابی مستقیم (DMA)، کاربرد کاتالوگ های پستی از سال 2013 رو به افزایش بوده اند.

آخرین باری که شرکت ها از کاتالوگ استقبال زیادی کردند در سال 2007 بود. بعد از آن به علت رکود بزرگ اقتصادی، خرده فروشان به دنبال کاهش هزینه های خود بودند. بنابراین بودجه ی چاپ کاتالوگ را کاهش دادند. با افزایش فروش و بازاریابی آنلاین، کاتالوگ های چاپی اتلاف هزینه به حساب می آمدند. بنابراین کاربرد کاتالوگ رفته رفته کاهش یافت تا در سال 2012 ارسال پستی کاتالوگ چاپی به پایین ترین سطح خود رسید.

بر اساس آمار، افزایش دوباره ی استفاده از کاتالوگ های چاپی سوالاتی را در ذهن ایجاد می کند. آیا کاتالوگ ها این بار می مانند یا دوباره از مد می افتند؟

براساس پویایی بازاریابی و تجارت چندکاناله، فکر می کنم کاتالوگ های چاپی این بار آمده اند که بمانند. خرید و فروش چند کاناله رو به افزایش است و فروشندگان می دانند که مشتریانی که از بیش از یک کانال جهت خرید استفاده می کنند بسیار ارزشمند هستند. در واقع این مشتریان چهار برابر سایرین از برند مورد علاقه شان خرید می کنند. برندهای بزرگ گزارش کرده اند که 20 درصد مشتریانی که وارد سایت شده اند و بعد یک کاتالوگ پستی دریافت کرده اند 1.5 برابر بیشتر از آنهایی که کاتالوگ چاپی نگرفته اند خرید می کنند.

کاتالوگ ها همچنین به بخش های مختلف بازاریابی در مسیر رسیدن به اهدافشان کمک می کنند. بازاریابان به طور فزاینده ای برای افزایش بازدهی خاص برای سرمایه گذاری تلاش می کنند. سنجش تأثیر یک کانال پخش یا کمپین رسانه های اجتماعی در فروش ممکن است دشوار باشد، اما کاتالوگ ها برای پیگیری آسان تر هستند. در حال حاضر ، به لطف پایگاه‌های داده صنعت بزرگ حاوی تمام انواع اطلاعات در مورد میلیونها خانواده ، هدف قرار دادن بازار با کاتالوگ‌ها بسیار آسان‌تر است و به خاطر خرید آنلاین، بسیاری از خرده فروشان اطلاعات مربوط به علایق مشتریان خود را جمع کرده‌اند. به این ترتیب، کاتالوگ‌های درست در دستان درست قرار می‌گیرند.

بازاریابان همچنین کشف کرده‌اند که کاتالوگ های چاپی را می توان به عنوان ابزاری برای بازاریابی محتوا با کیفیت بالا مورد استفاده قرار داد. قطعات چاپی با نفوذ بالا پر از داستان‌ها، تصاویر نمایش مد، پروفایل ستاره‌های معروف و طراحان و غیره روشی عالی برای انتقال شخصیت برند است. برندها امروزه با طراحی کاتالوگ های جذاب(گاهی شبیه به یک مجله یا ماهنامه) توانسته اند جدای از ارتباط ذهنی، موفق به برقراری ارتباط احساسی با مشتریانشان شوند.

نیاز به تعامل با مشتریان در این سطح بعید است از بین برود، حتی اگر اقتصاد دچار بحران شود. در حقیقت، هرچه اینترنت دسترسی مشتریان را به محصولات افزایش می دهد و هرچه رقابت برندها با محصولات مشابه شدیدتر می شود، نیاز به کاتالوگ چاپی برای ایجاد تمایز بیشتر احساس می شود. نام‌های تجاری بزرگ ، catalogs را با بازاریابی ایمیلی، وب سایت‌های ارتباط جمعی و دیگر تاکتیک‌ها ادغام می‌کنند و یک تجربه ی به یاد ماندنی برای مشتریان خود به جا می گذارند.

کاتالوگ ها ممکن است که قدیمی شده باشند، اما قابلیت های افزایش یافته آنها و پتانسیل برندسازیشان باعث ماندگاری آنها در بازار جهانی شده است. پس؛ برای طراحی بهترین و حرفه ای ترین کاتالوگ با ما تماس بگیرید.

Share This Story, Choose Your Platform!