نظرات نویسنده کاملاً متعلق به خودش است (به استثنای رویداد غیرمحتمل هیپنوتیزم) و ممکن است همیشه منعکس کننده نظرات Moz نباشد.

«سهم صدا» چیست؟

سهم صدا (SOV) در بازاریابی از اصطلاحات تبلیغاتی سرچشمه می گیرد و درصد هزینه های رسانه ای یک شرکت را در مقایسه با کل هزینه های موجود در بازار تعریف می کند. در اصل، منظور سنجش میزان دیده شدن یک برند در مقایسه با رقبای آن است. در دنیای SEO، دید ارگانیک را در مقایسه با بقیه چشم انداز جستجو اندازه گیری می کند.

سهم صدا برای سال‌ها در صنعت سئو استفاده می‌شود، اما اخیراً ابزارهای سئو بیشتری شروع به استفاده از آن به عنوان یک جایگزین اندازه‌گیری اضافی برای ردیابی رتبه ساده کرده‌اند.

ردیابی رتبه بسیار ارزشمند است، اما وقتی نوبت به گزارش و صحبت با ذینفعانی می شود که با جزئیات SEO آشنا نیستند، ردیابی رتبه می تواند افراد را گیج کند و در یک دوره زمانی در یک رتبه خاص گرفتار شود. ناگفته نماند که موتورهای جستجو در حال حاضر بسیار پیچیده هستند و عوامل زیادی می توانند بر این موضوع تأثیر بگذارند که چرا یک برند ممکن است در یک مکان رتبه 1 و در مکان دیگر رتبه 8 را کسب کند.

سهم صدا یک اندازه گیری جایگزین است که ردیابی رتبه را به یک مکالمه سطح بالاتر در مورد عملکرد کلی آگاهی می آورد.

نادیده گرفته می‌شوم که به این نکته اشاره نکنم که سهم صدا فقط یک معیار است که باید در آن گنجانده شود. اندازه‌گیری خوب SEO عمیق‌تر به تأثیر تجاری کانال می‌پردازد، اما گنجاندن SOV می‌تواند راهی عالی برای بحث درباره آگاهی کلی باشد، که گام مهمی در قیف فروش و تبدیل است.

SOV چگونه محاسبه می شود؟

سهم صدا معمولاً به صورت (موقعیت کلیک از طریق نرخ X حجم جستجو) / حجم کل خلاصه شده برای همه کلمات کلیدی محاسبه می شود. این اجازه می دهد تا عبارات با حجم جستجوی بالاتر تأثیر بیشتری نسبت به موارد با حجم کمتر داشته باشند.

به عنوان مثال، اگر رتبه 3 را برای یک ترم با 1000 جستجوی ماهانه و رتبه شماره 1 را برای یک ترم با 100 جستجوی ماهانه رتبه بندی کنید، برای به دست آوردن SOV ریاضی زیر را انجام دهید:

  • کلمه کلیدی 1: CTR موقعیت 3 9.25٪ * 1000 = 92.5

  • کلمه کلیدی 2: موقعیت 1 CTR 34.76٪ * 100 = 34.76

  • کل SOV = 127.26 / 1100 = 11.57٪

خوشبختانه، ابزارها می توانند این کار را به طور خودکار برای ما انجام دهند. (2013 من این کار را در مقیاس بزرگ در اکسل انجام می دادم، و دیگر کسی برای آن وقت ندارد!)

نحوه استفاده از STAT SOV

STAT به طور خودکار SOV را در ابزار خود محاسبه می کند. آنها این کار را در چند سطح مختلف انجام می دهند: پروژه کلی، نمای داده و یک برچسب. این امکان انعطاف پذیری برای گزارش SOV را برای کل سایت، یک بخش خاص یا یک موضوع خاص فراهم می کند. هنگام تنظیم برچسب‌ها و نمایش داده‌ها، می‌توانید هر چقدر که می‌خواهید خلاق باشید. فقط به خاطر داشته باشید که در هنگام ایجاد استراتژی برچسب گذاری، چه چیزی را می خواهید به عنوان SOV برای یک وب سایت گزارش دهید.

در حال حاضر منابع زیادی در مورد نحوه تنظیم استراتژی های برچسب گذاری وجود دارد. در اینجا یک مقاله عالی در مورد مرور کلی استفاده از برچسب ها برای تجزیه و تحلیل داده ها وجود دارد، و منابع STAT اسناد زیادی در مورد نحوه تنظیم برچسب ها دارند.

خارج از جعبه، STAT از درصدهای نرخ کلیک خود استفاده می کند، اما اگر معیارهای متفاوتی دارید که می خواهید استفاده کنید، می توانید آنها را مطابق با صنعت خود سفارشی کنید.

نرخ کلیک STAT

STAT به طور خودکار SOV را برای سایت های رقیب برتر در یک گروه از کلمات کلیدی محاسبه می کند. می توانید دامنه(های) سایت خود و هر رقیب برتری را که می خواهید مطمئن شوید به عنوان سایت های “پین شده” در برگه تنظیمات SOV گنجانده شده اند، اضافه کنید.

سایت‌های پین‌شده با چشم‌انداز رقابتی STAT

درباره نحوه انجام آن بیشتر بدانید تنظیمات SOV را در اینجا سفارشی کنید.

پس از تنظیم سفارشی‌سازی، به‌روزرسانی‌های روزانه SOV را دریافت خواهید کرد و می‌توانید از داشبورد گزارش مفید برای مقایسه در طول زمان استفاده کنید.

گنجاندن SOV در داشبوردهای گزارش

همیشه می توانید داده ها را مستقیماً از STAT صادر کنید یا از اسکرین شات ها در قالب گزارش ماهانه انتخابی خود استفاده کنید، اما من ترجیح می دهم از رابط های STAT Google Data Studio استفاده کنم. این امکان اتصال آسان داده و امکان افزودن تصاویر سفارشی به گزارش‌های موجود یا جدید را فراهم می‌کند. این یک میانبر برای ساخت تصاویری مشتری پسند است که نیازی به به روز رسانی سفارشی ندارد.

اینجا یک است منبع عالی برای شروع با اگر تازه وارد اتصال STAT GDS هستید. شما باید یاد بگیرید که چگونه تماس‌های API ساده را برای دریافت برخی از نقاط داده مورد نیاز خود انجام دهید، اما قول می‌دهم وقتی تسلط پیدا کردید، احساس قدرت بیشتری خواهید کرد.

اگر دستورالعمل های API شما را می ترساند، از این سازنده برای وارد کردن معیارهای حساب خود به عنوان میانبر استفاده کنید.

هنگامی که جزئیات API خود را دریافت کردید، به این لینک برای شروع راه اندازی اتصال داده SOV در سطح سایت و استفاده از این لینک برای تنظیم آن در سطح برچسب. شما باید تصویری مشابه تصویر زیر ببینید. رابط سایت دارای شناسه سایت و کانکتور برچسب دارای شناسه برچسب خواهد بود. فیلدهای خود را پر کنید و به گزارش موجود یا جدید اضافه کنید.

کانکتور SOV برچسب STAT

هنگامی که داده ها را در گزارش خود دارید، اکنون می توانید تصاویر ایده آل خود را بسازید.

تجسم SOV

سهم صدا در STAT در نمودار خطی یا جدولی در حال انجام فهرست شده است. من آن را به عنوان یک سئو مفید می دانم، اما یک ذینفع تمایل دارد فقط به یک عکس فوری فوری نیاز داشته باشد که بتواند سریعا به عنوان “خوب” یا “بد” بخواند. دامنه توجه افراد با چیزهای بیشتری که هر روز حواسشان را پرت می کند، کمتر و کمتر می شود. تجسم خوب داده ها می تواند سریعتر نظر شما را منتقل کند و اعتماد سهامداران را جلب کند.

چند گزینه وجود دارد که من تمایل دارم از آنها به عنوان نقطه شروع استفاده کنم. اینها از تصاویر لحظه ای در زمان تا تصاویر متداول را شامل می شود.

نمودار میله ای

واحد تجاری سهمی از صدا

نمودارهای میله‌ای راه‌های بسیار آسانی برای تجسم SOV هستند به گونه‌ای که به مخاطب اجازه می‌دهد در یک عکس فوری مقایسه کند و ببیند چه کسی برنده و چه کسی بازنده است.

برای تجسم SOV در نمودار میله‌ای، از Site به‌عنوان بعد و سهم صدا به‌عنوان معیار خود استفاده کنید. اطمینان حاصل کنید که SOV به درستی به عنوان درصدی از کل محاسبه شده است. می‌توانید محدوده تاریخ خود را به‌عنوان یک چارچوب زمانی پیش‌فرض سفارشی کنید یا از یک فیلتر محدوده تاریخ در صفحه استفاده کنید تا امکان تغییر سریع آن را فراهم کنید.

داشبوردهای ردیابی کلمات کلیدی - داده ها
سهم صدا - مجموع

نمودار دایره ای

نمودار دایره ای - واحد تجاری سهمی از صدا

نمودارهای دایره ای در صنعت داده ها بسیار بحث برانگیز هستند. اینها معمولاً گزینه خوبی نیستند زیرا نمی توانید به راحتی ورودی ها را با یکدیگر مقایسه کنید. من به چالش می‌کشم که سهم صدا کمتر از یک مقایسه است و بیشتر درصدی از کل است، چیزی که قرار است نمودار دایره‌ای نشان دهد، و بنابراین گاهی اوقات از آنها به عنوان یک عکس فوری استفاده می‌کنیم. من تمایل دارم یک نمودار میله ای در کنار این تصویر بگنجانم تا در هر صورت بیشتر در آن غواصی کنم، اما شما کاری را که ترجیح می دهید انجام دهید.

هنگام تنظیم تجسم، همان دستورالعمل های نمودار میله ای را دنبال کنید.

جدول

جدول - واحد تجاری سهمی از صدا

جداول روش های ساده و موثری برای خواندن آسان داده ها هستند. من این را به خودی خود به عنوان تصویری پیشنهاد نمی کنم، اما داشتن آن به عنوان مرجع نمودار یا تحلیلگر عالی است.

به طور پیش‌فرض تنظیمات جدول سهم متریک صدا را جمع می‌کند، بنابراین مطمئن شوید که آن را به صورت درصدی از کل تنظیم کرده‌اید.

سهم صدا - جمع %

نمودار خطی

نمودار خط - واحد تجاری سهمی از صدا

این شبیه به تجسم خارج از جعبه در خود STAT است. تفاوت این است که شما می توانید بیشتر در قالب مجموع تجسم کنید و آنها را کمی بیشتر مطابق با تصاویر گزارش خود کنید. رنگ های خاصی را اضافه کنید تا توجه را به سایت ها یا تماس های خود در صورت نیاز جلب کنید. هنگام تنظیم نمودار خطی، از یک عدد ساده در مقابل یک درصد استفاده کنید تا مطمئن شوید که به درستی جمع می شود.

سهم صدا - شماره

باز هم، اینها فقط نقاط شروع هستند، از آنچه نیاز دارید برای گفتن داستان مناسب به مخاطبان خود استفاده کنید.

به مرحله ی بعد برو

یکی از بخش‌های مورد علاقه من در GDS، توانایی تعامل با داده‌های شما و سفارشی کردن آن‌ها در لحظه است. اینها فقط چند نکته سریع برای مفیدتر کردن داشبورد شما هستند.

از فیلترها استفاده کنید

فیلترها به شما این امکان را می دهند که داده ها را در لحظه تنظیم کنید. دو نوع فیلتر وجود دارد: فیلتر سطح صفحه که می تواند چندین تصویر را در حین مشاهده گزارش تغییر دهد و فیلتر سطح بصری که تصاویر خاص را از قبل فیلتر می کند. زمانی که می‌خواهید بیننده گزارش توانایی بررسی داده‌ها را داشته باشد، از فیلتر سطح صفحه استفاده کنید و برای زمانی که می‌خواهید داده‌ها فقط داده‌های فیلتر شده‌ای را که انتخاب کرده‌اید نمایش دهند، از فیلترهای سطح بصری استفاده کنید.

از فیلترهای کشویی استفاده کنید

فیلترهای سطح صفحه

می‌توانید فیلتری را در قسمت «افزودن کنترل» اضافه کنید. رایج ترین فیلترهای سطح صفحه که من استفاده می کنم شامل کنترل محدوده تاریخ و فیلترهای ابعاد هستند. می‌توانید فیلترهای ابعاد را طوری تنظیم کنید که گزینه‌های جستجوی خودگزین یا سفارشی باشند. اینکه کدامیک را انتخاب می‌کنید بستگی به آنچه می‌خواهید یک بیننده گزارش دسترسی داشته باشد، دارد.

به عنوان مثال، افزودن یک فیلتر برای Sites به شما امکان می دهد رقبای فهرست شده در یک تصویر را تغییر دهید. این می تواند به شما کمک کند رقابتی را که خواندن تصاویر را سخت می کند حذف کنید (*سرفه* گوگل *سرفه*) یا اینکه مخاطب به آن اهمیت نمی دهد.

فیلترهای سطح صفحه

فیلترهای سطح بصری

گزینه های مختلفی برای اعمال فیلترها در سطح گزارش، صفحه و بصری وجود دارد، اما همه اینها فیلترهایی هستند که قبل از ایجاد ویژوال شما اعمال می شوند. این کار، داده‌های تصویری را دقیقاً به چیزی که می‌خواهید نشان دهید، سفارشی می‌کند در حالی که بیننده گزارش باید خود انتخاب کند.

برای مثال، می‌توانید یک فیلتر سطح بصری اضافه کنید تا فقط سایت‌هایی را که به صورت دستی اضافه کرده‌اید نشان دهد، در صورتی که نمی‌خواهید نمای کامل را نشان دهید.

فیلتر سطح بصری

من استفاده از نمودارهای دایره ای را برای داده های فیلتر شده توصیه نمی کنم، زیرا نقاط کلیدی داده را از کل حذف می کند.

می‌توانید درباره گزینه‌های فیلتر از منابع Google اطلاعات بیشتری کسب کنید.

ایجاد گروه های رقابتی

فیلدهای محاسبه شده در GDS توانایی لایه‌بندی تبدیل داده‌ها را در بالای منبع داده خام می‌دهد. شما خود داده ها را اصلاح نمی کنید، بلکه در عوض یک مقدار جدید برای درج در گزارش ایجاد می کنید. منابع زیادی برای یادگیری نحوه ایجاد فیلدهای محاسبه شده وجود دارد، بنابراین من فقط مراحل سطح بالا را در اینجا پوشش می دهم.

مثال: شما می خواهید انواع رقابت با SOV برتر را بر اساس نوع سایت در مقابل دامنه تجسم کنید. تنظیم فیلد محاسبه شده زیر، SOV را با گروه بندی خلاصه می کند تا بتوانید نمای سطح بالاتری از رقابت برتر خود داشته باشید:

گروه بندی مسابقات

برای افزودن یک فیلد محاسبه شده، منبع داده را باز کنید و روی «افزودن فیلد» کلیک کنید و سپس کد سفارشی خود را اضافه کنید.

چندین نما ایجاد کنید

چه کسی می گوید شما فقط باید یک گزارش داشته باشید؟ من از طرفداران بزرگ نمای گزارش داخلی و خارجی هستم. این به شما امکان می دهد تا جزئیات بیشتری را در گزارش داخلی خود تنظیم کنید و در عین حال گزارش خارجی را در سطح بالایی نگه دارید و بر روی تصاویر متمرکز کنید. از گزارش داخلی برای غواصی عمیق تر و ایجاد بینش خود برای ذینفعان استفاده کنید.

برای یک گزارش رو به مشتری، من تمایل دارم که تصاویر را روی یک بازه زمانی خاص بدون قابلیت فیلتر کردن متمرکز کنم. این به مشتری امکان می دهد آنچه را که من می خواهم ببیند را ببیند.

برای گزارش‌های داخلی‌ام، من تمایل دارم قابلیت تنظیم بازه‌های زمانی، شامل گزینه‌های فیلتر متعدد، و گنجاندن جداول برای پشتیبانی از تصاویرم را در نظر بگیرم تا بتوانم در صورت نیاز به راحتی داده‌های خام را دانلود یا مشاهده کنم.

با داده های خود خلاق باشید

با ابزارهایی مانند STAT و Google Data Studio، می توانید منابع داده را در یک نقطه داده مشترک ترکیب کنید. منبع داده SOV دارای “تاریخ” به عنوان یک فیلد است، بنابراین هر منبع داده دیگری که شامل تاریخ است می تواند ترکیب شود.

آیا می خواهید SOV را بر روی نمودار مشابه ترافیک تجسم کنید؟ آیا می خواهید چندین منبع داده SOV برچسب را در یک منبع ترکیب کنید؟ آیا می خواهید تاریخ محتوای منتشر شده را روی تغییرات SOV لایه بندی کنید؟ خلاق باشید و آن را امتحان کنید! همچنین ممکن است شروع به پرسیدن کنید که آیا می توانید چیزی را تجسم کنید و سپس ببینید آیا می توانید در مقابل احساس محدودیت به اصول اولیه.

ما در این مقاله نحوه راه‌اندازی پروژه‌های خود را برای مشاهده SOV با STAT و نحوه جذب آن داده‌ها به ابزار Google Data Visualization پوشش داده‌ایم. اکنون پیش بروید و از آموخته های خود برای ایجاد چیزی سفارشی برای مشتری یا کسب و کار خود استفاده کنید. به یاد داشته باشید که ابتدا روی داستانی که می خواهید بگویید تمرکز کنید و اجازه دهید داده ها آن را زنده کنند.


Source link

Share This Story, Choose Your Platform!