سئو چیست؟

یکی از هدف های اولیه هر سایت جذب و نگهداری کاربر و تشویق او به ماندن در سایت و ایجاد رغبت و انگیزه برای مراجعه مجدد به آن است. بعد از طراحی مناسب (جذابیت، روش و سبک و واکنشگرایی) محتوای وب سایت شما می تواند نقش اساسی در این بین بازی کند و اینجاست که سئو به کمک می آید.

سئو مخفف واژه ی (search engine optimization) به معنای بهینه سازی موتور جستجوگر است و به مجموعه ی فعالیت هایی گفته می شود که برای افزایش بازدید یک سایت انجام می شود، این سایت یا پایگاه می تواند یک وبسایت  یا یک شبکه اجتماعی مثل یک صفحه اینستاگرام، کانال تلگرام و یا … باشد. این امر کار ساده ای نیست، چرا که برای افزایش بازدید و تغییر استراتژیک در یک سایت، باید با معیارهای موتورهای جستجو کاملاً آشنا بوده و نسبت به تغییرات این معیارها آگاه باشیم. هدف بعدی سئو نگه داشتن مخاطب و زمینه سازی ذهنی اوست و یکی از روش های دستیابی به این مهم برندسازی یا برندینگ است.

سئو به طور کلی به چهار شاخه تقسیم می شود که در ادامه مختصراً هر کدام را توضیح می دهیم.

سئو

1 – سئو درون صفحه (on page seo)

سئو درون صفحه به کنترل مستقيم کدها و يا محتويات سايت شما از جمله متن، عکس، پيوند، ویدیو و غیره مربوط مي‌شود؛ يا به طور کلي هر چيزي که درون یک صفحه ی اینترنتی بارگذاري مي‌کنيد مربوط به سئو درون صفحه مي‌شود.
یکی از پارامترهای سئو درون شبکه دامنه است. دامنه به معنای گستره و قلمرو (domain) است که خود دارای بخش هایی است که توسط دات از هم جدا می شوند. مانند دامنه ی www.seo.com که بخش اول www ماهیت آدرس و قسمت دوم نام دامنه مانند seo و قسمت سوم، پسوند موضوعی یا (generic) نامیده می شود و آخرین قسمت هم که پسوند کشوری یا محلی یا سی تی ال دی (country) است که در اینجا com  است. انتخاب دامنه مناسب خود به نوعی در بهبود بازدید سایت تاثیر دارد.

2- سئو برون شبکه (off page seo) به سرنخ هایی از سایت که بیرون صفحات خود سایت، انجام می شود سئو برون شبکه می گویند که از جمله آنها می توان به وجود لینک ها و پیوندهای مرتبط به سایت در سایت ها و پایگاه های دیگر می شود.

3- سئو کلاه سفید (white hat seo)

سئو کلاه سفید به مجموعه تکنیک های استفاده شده برای بهبود نتایج موتور جستجو google انجام می شود.

اصول تاکتیک های سئو کلاه سفید به طور کلی به سه بخش می توان تقسیم کرد، که عبارتند از :

  • ارائه محتوای با کیفیت
  • استفاده از تگ های موثر در سایت و انتخاب کلمات کلیدی قوی
  • بهینه سازی ساختاری سایت (مجموعه بزرگی از تکنیک های فنی سئو سایت)

از جمله زیر مجموعه های این تاکتیک ها می توان به مواردزیر اشاره کرد:

بهینه سازی سایت برای موبایل

– ثبت کسب و کارتان در نقشه ی گوگل

– تمرکز ویژه روی تجربه ی کاربری

(براساس مطالعات منتشر شده در مجله آکسفورد، “هدف طراحی تجربه کاربری UX در کسب و کار، بهبود رضایت مشتری و افزایش وفاداری، سهولت در استفاده از ابزار و افزایش لذت در استفاده از محصول است.”)

تحقیق روی کلمات کلیدی برای سئو سایت

– رویکرد بازاریابی محتوایی با مقالات با کیفیت

– استفاده از استانداردهای ساختاری گوگل (ریچ اسنیپت)

(استاندارد Schema Markup براساس سایت Schema.org است، مجموعه کدهای html است که در ساختار کدنویسی سایت پنهان می شود و به صورت استاندارد برای  معرفی یک صفحه وب سایت به کار می رود. مثلا این صفحه یک محصول یا یک صفحه مقاله یا دستور آشپزی، نقد، سازمان، رویداد و … است که گوگل از این استاندارد پشتیبانی می کند.)

تولید لینک طبیعی

تولید لینک طبیعی جز تکنیک های سئو کلاه سفید است، تولید محتوای با کیفیت باعث ارجاع کاربران به مقاله شما می شود، اگر محتوای سایتتان مورد توجه یک کاربر قرار بگیرد و آن را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارد، به اعتبار سایت شما افزوده و در نتیجه در بهبود رتبه سایتتان در نتایج گوگل تاثیر گذار خواهد بود.

سئو کلاه سفید به مجموعه فعالیت های قانونی و اخلاقی برای افزایش بازدید است که نقطه مقابل آن سئو کلاه سیاه است.

4- سئو کلاه سیاه (black hat SEO)

سئو کلاه سیاه همانطور که از نامش پیداست به مجموع فعالیت های غیر اخلاقی برای افزایش بازدید گفته می شود. این فعالیت ها می تواند ساختن ربات برای بازدید ساختگی و فریب های دیگر مثل افزایش لایک بوسیله ی ربات و غیره باشد که ممکن است تاثیرات مثبت ناگهانی داشته باشند اما بعدا مشکل ساز شده و باعث حذف کامل از فهرست سایت یا جریمه شوند.

Share This Story, Choose Your Platform!