در دسامبر سال 2017 سایت اینتربرند 100 نام تجاری برتر در دنیا را بر اساس عملکرد مالی این شرکت ها معرفی کرد. کمپانی اپل در صدر این لیست قرار دارد. بنیانگذار و فرد تاثیرگذار شرکت اپل، استیو جابز شخصی که برند اپل را با نام او می‌شناسیم، مدرک کارشناسی نداشت، طراح و مهندس نبود اما در بازاریابی بهترین بود. کمپانی اپل همیشه در تبلیغات بهترین بوده است و این را به استراتژی کمپین تبلیغاتی که از زمان استیو جابز فعال است، مدیون است. تبلیغ مکینتاش که در سال 1984 توسط ریدلی اسکات کارگردانی شد بعد از اکران به مدت سه دهه به عنوان تبلیغ قدرتمند معرفی شد. این تبلیغ منجر به فروش 7200 نسخه مکینتاش در طول صد روز شد. درس های زیادی از تبلیغات اپل می‌توان یاد گرفت که ده مورد از بزرگترین استراتژی‌های تبلیغاتی اپل را در ادامه می‌خوانید.

1. ساده ماندن

مشتری به کمپین های تبلیغاتی پیچیده نیازی ندارد. اپل فهمید باید تا جایی که امکان دارد باید مفهوم ساده بسازد. در بازایابی اپل چیزی در مورد اینکه چطور و از کجا بخرید وجود ندارد. پیام تبلیغاتی اپل بسیار ساده است. معمولا محصول را نشان داده و اجازه می دهد در مورد خودش حرف بزند، حداقل محتوا با پیام گرافیکی ساده ترجمه می‌شود.

2. استفاده از کارایی محصولات

اپل برای تبلیغات محصولات خود را در ویدیو و فیلم توسط اشخاص معروف و تاثیر گذار معرفی می‌کند. شما هم می‌توانید محصولات خود را توسط این افراد در شبکه‌های اجتماعی معرفی کنید و آنها با استفاده از محصول به دنبال کنندگان سودمند بودن آن را نشان دهند.

3. قدرت نفوذ دیدن

اپل برای مشتری‌هایش فرصت مرور و استفاده از محصولات و خدمات را به صورت رایگان فراهم می‌کند. در بسیاری از مواقع مشتری‌ها خوشحال می‌شوند تا امکان استفاده یا مرور محصول را داشته باشند. شما می‌توانید با ارائه یک کالابرگ یا دعوت نامه با ذکر نام و عکس شخص از آنها دعوت کنید. فرستادن لینک وب سایت را برای اعتبار بیشتر ارسال کنید.

 

4. تمرکز بر محتوای خاص بیشتر از قیمت

بخش بزرگی از استراتژی اپل این است که هیچ وقت وارد جنگ قیمت نمی‌شود. هرچند که قیمت های آن بیشتر از هر رقابتی است. آنها می‌توانند قیمت بیشتر ارائه دهند زیرا تمرکز آن‌ها بر محتوای خاص است، چیزی که رقیب‌های دیگر قادر به تقلید از آن نیستند.

همچنین تمرکز اپل بر فراهم کردن بهترین تجربه برای کاربر با آینده‌ای دلچسب از اپلیکشن‌های گسترده که در رده آن محصول قرار دارد. هرچیزی که اپل می خواهد پیشنهاد ‌دهد مطمئن می‌شود که مشتری آن را پسندیده و حاضر به پرداخت قیمت بیشتر می‌شود. این روش می‌تواند برای هر محصول و خدماتی مورد استفاده قرار بگیرد. فقط بر روی چیزی تمرکز کنید شما را از بقیه مارکت جدا کند.

 

5. نماینده چیزی باش

مشتریان شما می خواهند بدانند چیزی را که شما ارائه می کنید دارای چه ارزش به خصوصی است تا برای خرید و  استفاده از آن احساس راحتی داشته باشند. این چیزی فراتر از خود محصول است و باید درتمام چیزی هایی که به آن مرتبط است مشخص و معلوم باشد. از جمله نوع بسته بندی، ظاهر خرده فروشی و غیره.  این پیام ها باید این ارزش ها را در تمام پلت فرم ها و تریبون ها تکرار کنند.  پیام ها دائما عقاید مخاطبین شما را تحت تاثیر قرار می دهند؛ که بتوان روی برند شما همیشه حساب شود تا به آنچه که برای آن تلاش می‌کند دست یابد. شما باید به تمام  چیزهایی که به تلاش بازاریابی شما مربوط می‌شود توجه داشته باشید و مطمئن شوید که یک احساس و نگاه متحد در آن وجود دارد.

6.تجربه بسازید نه فقط محصول

هرکسی می‌تواند محصول را تولید کند ولی افراد زیادی نمی‌توانند تجربه کردن را برای مشتری ایجاد کنند. این به یاد ماندنی است و آن‌ها را وسوسه می‌کند تا دوباره و دوباره برگردند. اپل ایده‌ی ایجاد تجربه خرید را اختراع کرده است.

7.سخنرانی برای حاضران به زبان خودشان

اپل در مورد مشتری‌هایش مطالعه کرده است و می‌داند چطور به زبان آن‌ها صحبت کند. راهی برای پیدا کردن مشتری‌های ثروتمند در مراحل جدید پیدا کرده است. روی مطالعه کردن مشتری تمرکز کنید و اینکه چطور می‌توانید آن‌ها را جذب کرد و در شبکه‌های اجتماعی در مورد جنبه‌های مختلف محصول یا خدمات که بیشتر به آن علاقه‌مند هستند صحبت کنید. و از کلماتی استفاده کنید که آنها استفاده می‌کنند.

8. نگه داشتن مراحل توسعه محصول در هاله ای از رمز و راز

بهترین ایده اپل نگه داشتن محصول در هاله ای از رمز و راز است. اینکه اپل دارد چه کاری انجام می‌دهد؟ این مشتری‌ها را تبدیل به طرفداران شگفت زده می‌کند و آن‌ها را به سمت خرید کردن هرچیزی که کمپانی معرفی کرده هدایت می‌کند. معمولا کمپانی‌ها همه چیز را درمورد محصولشان می‌گویند اما اپل با نگه داشتن اطلاعات، کمی هیجان ایجاد می‌کند و همه را به حدس زدن وا می‌دارد.

9. تجدید نظر در احساسات

تبلیغات اپل افراد شادی را نشان می‌دهد که زمان خوبی را با آیپد خود دارند تا تمرکز بر اندازه مموری یا عمر باطری باشد. بیشتر تمرکز آنها بر نوع احساساتی است که محتوای تبلیغ منتقل می‌کند. برانگیختن احساسات در مخاطب و تصاویر جذاب احتمال به اشتراک گذاری را نیز بیشتر می‌کند.

10. استفاده کردن از تصویر

ما در جهانی زندگی می‌کنیم که مردم در حال بمباران کلمات هستند. از دلایل محبوبیت ویدیوها این است. استفاده از تصویر بیشتر و کلمات کمتر به معنای تاثیر بیشتر است. اپل تنها با ده کلمه تبلیغاتش را می‌سازد. وقتی کمپین تبلیغاتی ایجاد می‌کنید کلمات کمتر به معنای مخاطب بیشتر است. بویژه وقتی که تصویر می‌دهید، در سطح عمیقتری از احساس طنین انداز می شود.

استراتژی‌های بازاریابی اپل تا فروش بیشتر و بیشتر ادامه دارند. و هر کمپانی می‌تواند این استراتژی‌ها را درمورد  محصولات و سرویس‌های جدید و قدیمی خود به‌کار ببرد.

 

Share This Story, Choose Your Platform!