نظرات نویسنده کاملاً متعلق به خودش است (به استثنای رویداد غیرمحتمل هیپنوتیزم) و ممکن است همیشه منعکس کننده نظرات Moz نباشد.

بر اساس گزارش ها، در حال حاضر بیش از 22600 شرکت نرم افزاری به عنوان سرویس (SaaS) در جهان وجود دارد. کرانچ بیس.

در Capterra، بیش از 800 دسته نرم افزار وجود دارد.

تحقیقات Statista نشان می دهد که اندازه بازار از صنعت SaaS از 5.56 میلیارد دلار در سال 2008 به بیش از 156 میلیارد دلار در سال 2020 رسیده است..

این ارقام چه چیزی را نشان می دهند؟ ساده است. چشم انداز صنعت SaaS روز به روز رقابتی تر می شود.

برای اینکه در صدر بازی خود به عنوان یک تجارت SaaS باقی بمانید، باید شرکت هایی را که با آنها رقابت می کنید از نقطه نظر SEO شناسایی کنید. به این ترتیب، استراتژی‌های محتوایی که باید روی آن تمرکز کنید، کلمات کلیدی مورد نظر و نوع بک لینک‌هایی که باید به دست آورید را می‌شناسید. در این پست با سه روش موثر برای انجام سریع این کار آشنا خواهید شد.

چرا به رقبای سئوی خود به عنوان یک برند SaaS اهمیت می دهید؟

اگر رقبای سئوی خود را نمی‌شناسید، چیزهای زیادی روی میز باقی می‌گذارید، در حالی که آنها رتبه‌های بالای SERP را اشغال می‌کنند.

1. شما می توانید کلیدواژه های اصلی را که آنها هدف قرار داده اند و نحوه بدست آوردن بک لینک برای کمک به استراتژی های خود را شناسایی کنید.

با شناسایی شرکت‌هایی که با نام تجاری SaaS شما رقابت می‌کنند، کلیدواژه‌های اصلی مورد نظر آنها را می‌شناسید. به این ترتیب، می‌توانید روی آن دسته از کلمات کلیدی تمرکز کنید که می‌توانند ترافیک واجد شرایط ایجاد کنند و ثبت‌نام کاربر را برای SaaS شما هدایت کنند. این فرآیند تحقیق کلمات کلیدی شما را ساده می کند.

شناخت رقبای برتر سئوی شما نیز یک راه عالی برای انجام تجزیه و تحلیل شکاف لینک است. به این ترتیب، می‌توانید نوع بک لینک‌هایی را که می‌گیرند و از کجا دریافت می‌کنند، بدانید. این به شما کمک می کند تا وب سایت های مرتبطی را که احتمال بیشتری برای پیوند دادن به شما دارند شناسایی کنید.

2. شما می توانید مزیت رقابتی که نسبت به آنها دارید را دریابید

اگر نمی‌دانید رقبای برتر شما چه کسانی هستند، نمی‌توانید فرصت‌های سئو را برای تمرکز روی آن‌ها برای رشد کسب‌وکار خود بیابید.

به عنوان مثال، اگر آنها بیشتر بر روی کلمات کلیدی با حجم بالا و برتر تمرکز می کنند، در نظر بگیرید. اگر به دنبال کلمات کلیدی قیف متوسط ​​و پایین بروید، می تواند یک مزیت رقابتی به شما بدهد.

3. شما می توانید بزرگترین محرک های رشد و تبدیل آنها را درک کنید.

اکثر شرکت های SaaS پست های وبلاگ، صفحات فرود و صفحات محصول خود را برای تبدیل بهینه می کنند. این به این دلیل است که آنها رشد را با تعداد ثبت نام و مشتریان پرداختی که دارند اندازه گیری می کنند.

با شناسایی رقبای سئوی خود، می توانید نوع CTA و دکمه هایی را که به خوبی در جایگاه شما کار می کنند، بشناسید. به این ترتیب، درک بهتری از آن خواهید داشت استراتژی‌های تبدیلی که می‌توانند باعث رشد شوند برای کسب و کار SaaS شما.

سه راه برای شناسایی رقبای سئو برند SaaS شما

در اینجا سه ​​تاکتیک وجود دارد که می توانید امروز برای شناسایی رقبای برتر سئو برند SaaS خود امتحان کنید.

1. از ابزارهای سئو استفاده کنید

ابزارهای سئو به حجم زیادی از داده ها برای وب سایت ها و جایگاه های مختلف دسترسی دارند – و آنها این اطلاعات را برای استفاده شما تجزیه و تحلیل و دسته بندی کرده اند.

به عنوان مثال، SEMrush دارای ابزار Market Explorer است که به شما کمک می کند تا رقبای بالقوه برای کسب و کار خود را پیدا کنید. Ahrefs همچنین یک گزارش دامنه های رقیب در ابزار Site Explorer دارد. این به شما کمک می کند تا وب سایت هایی را که با SaaS شما رقابت می کنند، بر اساس نوع کلمات کلیدی که برای آنها رتبه بندی می کنید، شناسایی کنید.

همچنین می توانید از ابزار Moz Pro True Competitor برای شناسایی رقبای برتر SEO برای برند SaaS خود استفاده کنید. نحوه کار به این صورت است: فرض کنید می خواهید رقبای برتر سئو Moz را شناسایی کنید. با این ابزار می توانید آن اطلاعات را در عرض چند ثانیه پیدا کنید.

اولین کاری که باید انجام دهید این است که جزئیات زیر را در ابزار وارد کنید:

 • بازار ترجیحی: مکان خاصی که مد نظر شماست

 • نوع دامنه: نوع دامنه

 • نام دامنه: آدرس وب سایت شما

پس از وارد کردن این اطلاعات و زدن دکمه “یافتن رقبا”، لیستی از 25 رقیب برتر را دریافت خواهید کرد:

همانطور که می بینید، وب سایت هایی که در SERP با Moz رقابت می کنند، تنها به برندهای نرم افزاری محدود نمی شوند. آنها شامل موارد دیگری مانند:

 • گوگل

 • مجله موتور جستجو

 • هاب اسپات

 • زمین موتور جستجو

 • جریان ورد

 • بک لینککو.

این ابزار همچنین دارای معیارهای همپوشانی و رقابت است تا رقبای برتر شما را فیلتر کند.

متریک همپوشانی رقبای برتر شما را بر اساس کلمات کلیدی مشترکی که هر دو در صفحه اول گوگل رتبه بندی می کنید فیلتر می کند. معیار Rivalry از عواملی مانند CTR، امتیاز DA، حجم کلمات کلیدی مشترک و غیره برای شناسایی مرتبط‌ترین رقبا برای SaaS شما استفاده می‌کند.

پس از شناسایی رقبای برتر سئوی خود، می توانید تجزیه و تحلیل عمیق حداکثر 2 مورد از آنها را انجام دهید تا کلمات کلیدی مورد نظر آنها را بدانید.

2. از مشتریان جدید و فعلی خود نظرسنجی یا مصاحبه کنید

اگر شخصی برای محصول SaaS شما ثبت نام کند، به احتمال زیاد قبل از تصمیم به انتخاب گزینه های شما، گزینه های دیگر را به نمایش گذاشته یا امتحان کرده باشد. همچنین این امکان وجود دارد که آنها به تازگی از یکی از رقبای شما به مشتری تبدیل شده باشند.

این نشان می دهد که آنها تصور می کنند که رقبای مستقیم و غیرمستقیم شما چه کسانی هستند. برای به دست آوردن این اطلاعات، تنها کاری که باید انجام دهید این است که با آنها تماس بگیرید و یکی پس از دیگری با آنها مصاحبه کنید. این می تواند با صحبت کردن با آنها از طریق یک تماس سریع، ارسال یک نظرسنجی کوتاه برای پر کردن آنها، یا درخواست از آنها در طول فرآیند ورود باشد.

در اینجا چند سوال وجود دارد که می توانید از مشتریان برای شناسایی رقبای برتر خود بپرسید:

 • از چه ابزاری استفاده می کردی [solve X problem] قبل از امتحان کردن محصول ما؟

 • اگر قبلاً از هیچ ابزاری استفاده نکرده اید، چگونه می توانستید این مشکل را قبلاً حل کنید؟

 • چه چیزی شما را به آزمایش محصول ما علاقه مند کرد؟

 • چه زمانی متوجه شدید که ابزاری مانند ابزار ما همان چیزی است که در حال حاضر به آن نیاز دارید؟

 • برای تصمیم گیری در مورد محصول ما چقدر تحقیق کردید؟ ابزارهای مشابه دیگری که در طول فرآیند تحقیق کشف کردید چیست؟

3. جستجوی Google را با هدف قرار دادن موارد و ویژگی های SaaS خود انجام دهید

انجام جستجوی گوگل برای موارد استفاده، ویژگی ها و مشکلاتی که نرم افزار شما حل می کند، یک راه عالی برای شناسایی رقبای برتر SEO شما است. این موثر است زیرا اکثر شرکت هایی که در رتبه های بالای گوگل قرار دارند روی سئو سرمایه گذاری می کنند.

از ویژگی جستجوی پیشرفته “related:website” استفاده کنید

این اپراتور جستجو سایر وب سایت های مرتبط با سایتی را که در گوگل جستجو می کنید به شما نشان می دهد.

فرض کنید می خواهید وب سایت هایی مانند salesforce.com را پیدا کنید. می‌توانید عبارت «related:salesforce.com» را در گوگل جستجو کنید. نتایج صفحه یک برخی از رقبای برتر SERP SalesForce هستند:

موارد استفاده نرم افزار خود را جستجو کنید

اگر نرم‌افزار شما به شرکت‌های SaaS کمک می‌کند تا کاربران جدید را فعال کنند، یکی از موارد اصلی استفاده شما “user onboarding” است.

اگر «نرم افزار نصب کاربر» را در گوگل جستجو کنید، قفل رقبایی را باز خواهید کرد که برای کلمه کلیدی پیشنهاد می دهند یا به صورت ارگانیک رتبه بندی می کنند.

برخی از وب سایت هایی که این مورد استفاده را در گوگل هدف قرار می دهند عبارتند از:

 • درخواست می کند

 • کاربر خلبان

 • مناسب

 • گردش کاربر

جدای از آن، برندهای SaaS برای رتبه بندی در صفحه اول گوگل برای این کلمه کلیدی پول پرداخت می کنند.

ویژگی های SaaS خود را جستجو کنید

یکی از ویژگی های اصلی ابزار Moz، ویژگی “ردیابی رتبه” است. برای شناسایی وب سایت هایی که دارای ویژگی مشابه هستند، می توانید آن کلمه کلیدی را در نوار جستجوی گوگل وارد کنید.

نتیجه ای که برمی گرداند این است:

همانطور که می بینید، به غیر از Moz، سایر وب سایت های رقیب برای این ویژگی عبارتند از:

 • دستیار پیوند

 • اهرفس

 • ردیاب رتبه

 • Spyfu

 • SEMrush

کارهای انجام شده SaaS خود را جستجو کنید (JTBD)

فرض کنید یک نرم افزار ویرایش آنلاین ویدیو را اجرا می کنید، یکی از مشکلاتی که مخاطبان شما به احتمال زیاد با آن مواجه هستند «نحوه افزودن یک تصویر به ویدیو» است.

با انجام جستجوی گوگل برای این پرس و جو، نتیجه ای به شکل زیر مشاهده خواهید کرد:

این نشان می دهد که برخی از رقبای برتر SEO در فضای ویرایش ویدیوی آنلاین عبارتند از:

 • کاپوینگ

 • وید

 • ویدئو کاتر آنلاین

 • فلیکسیر

 • مووی

نتیجه

اگر شرکت‌های SaaS را که با آن‌ها رقابت می‌کنید نمی‌شناسید، آنها شما را پشت سر می‌گذارند و بر جایگاه شما مسلط می‌شوند.

در این پست، سه روش موثر برای شناسایی رقبای برتر SEO خود به عنوان یک برند SaaS را یاد گرفتید:

 1. می توانید از یک نرم افزار سئو مانند ابزار Moz True Competitor برای پیدا کردن رقبای خود و دانستن کلمات کلیدی مورد نظر آنها استفاده کنید.

 2. می توانید با مشتریان جدید و فعلی تماس بگیرید تا راه حل هایی را که آنها شما را با آنها مقایسه می کنند بیابید.

 3. می توانید ویژگی ها و موارد استفاده محصول SaaS خود را در گوگل جستجو کنید. این به شما نشان می دهد که شرکت هایی که احتمالاً با نام تجاری شما در SERP رقابت می کنند.

آیا قبلاً هر یک از این تاکتیک ها را امتحان کرده اید؟ لطفاً در پرسش و پاسخ به اشتراک بگذارید که کدام یک از آنها برای برند SaaS شما واقعاً خوب عمل کرده است.


Source link

Share This Story, Choose Your Platform!