داشتن یک وب سایت قابل دسترسی به این معنی است که افراد بیشتری می توانند از وب سایت شما و اطلاعاتی که به اشتراک می گذارید استفاده کنند. چند بررسی وجود دارد که می‌توانید قبل از انتشار یک مقاله، خودتان انجام دهید تا مطمئن شوید که مقاله شما می‌تواند برای افراد زیادی خوانده شود و درک شود. آیا می دانید Yoast SEO و ویرایشگر بلاک، ویرایشگر محتوای پیش فرض در وردپرس، آیا ابزارهای داخلی دارید که می تواند به شما در مورد اشتباهات رایج هشدار دهد و به شما کمک کند محتوای خود را آزمایش کنید؟ در اینجا لیستی از چهار مورد است که می توانید به راحتی بررسی کنید!

نوشتن محتوای قابل دسترسی به این معنی است که اطمینان حاصل کنید که محتوای شما برای همه بازدیدکنندگان وب سایت شما، از جمله افرادی که دارای اختلالات بینایی یا شنوایی هستند و افرادی که با عجله در حال پیمایش محتوای شما هستند، قابل دسترسی و درک است. البته این دلیل کافی برای بهبود دسترسی به وب سایت شماست. اما موتورهای جستجو مانند گوگل نیز بر اهمیت دسترسی به سایت شما تاکید می کنند، همانطور که در این پست می توانید بخوانید.

ما Yoast SEO را برای کمک به شما در بهینه سازی و ساختار محتوای خود و بهبود خوانایی ایجاد کرده ایم. ابزارهای موجود در افزونه به شما کمک می‌کنند تا محتوای قابل دسترس بنویسید، در حالی که روی بهبود سئوی وب‌سایت خود کار می‌کنید. علاوه بر این، ویرایشگر بلوک وردپرس به شما اجازه می دهد تا بررسی های سریعی انجام دهید تا مطمئن شوید که به طور تصادفی بازدیدکنندگان را از لذت بردن از محتوای خود محروم نمی کنید. بیایید شیرجه بزنیم

1. جایگزین متن برای رسانه اضافه کنید

همیشه باید متنی جایگزین فایل های رسانه ای مهم از جمله تصاویر، ویدئو و صدا داشته باشید. بدون جایگزین های متنی، موتورهای جستجو و بازدیدکنندگان با اختلالات بینایی یا شنوایی ممکن است در درک محتوای صفحه شما دچار مشکل شوند.

چگونه آزمایش کنیم که آیا تصاویر شما در دسترس هستند یا خیر

ابتدا باید بررسی کنید که آیا محتوای شما دارای تصاویری از متن است که می توانید آنها را حذف کرده و با متن ساده جایگزین کنید. تصاویر متن دارای معایبی هستند که در مقایسه با متن ساده کمتر در دسترس هستند. شما نمی توانید از تنظیمات مرورگر برای تغییر اندازه یا تغییر رنگ پس زمینه متن یا تصویر استفاده کنید. بنابراین افرادی که مشکلات بینایی، کوررنگی یا اختلال بینایی دارند ممکن است در دیدن آن مشکل داشته باشند. تصاویر همچنین زمان بارگذاری صفحه شما را افزایش می دهند. هر دو دستورالعمل های دسترسی به محتوای وب و گوگل توصیه کنید از استفاده از تصاویر متنی خودداری کنید.

در مرحله بعد، می‌خواهید مطمئن شوید که همه تصاویر دارای متن جایگزین هستند (تگ‌های جایگزین AKA). تجزیه و تحلیل Yoast SEO به شما هشدار می دهد که آیا تصاویری وجود دارند که متن های جایگزین را ندارند و اگر تصویر عبارت کلیدی را نیز در آن ها از دست داده باشد.

نتیجه تجزیه و تحلیل عبارت کلیدی تصویر Yoast SEO نشان می دهد که یک ویژگی alt موضوع متن شما را منعکس نمی کند.

متن جایگزین هدف تصویر را توصیف می کند. طول متن جایگزین می تواند به زبان شما بستگی داشته باشد، اما توصیه می شود کمتر از 125 کلمه استفاده کنید.

وقتی متن جایگزین کافی نیست

گاهی اوقات برای توصیف یک تصویر به چیزی بیش از یک متن جایگزین نیاز دارید. هنگامی که نمودارها یا نقشه های پیچیده را نشان می دهید، داده ها و نتیجه را در متن اصلی خود به عنوان مکمل تصویر توصیف کنید. از اطلاعات تکراری و اضافی در متن جایگزین خودداری کنید.

بیشتر بخوانید: سئوی تصویر: نحوه بهینه سازی متن جایگزین و متن عنوان »

از شرح و توضیحات برای دسترسی به ویدیو و صدا استفاده کنید

اگر یک نمایش ویدیویی از محصول خود دارید، می‌خواهید آن را تا حد امکان در دسترس افراد بیشتری قرار دهید. زیرنویس‌ها به افرادی که دارای اختلالات شنوایی هستند کمک می‌کند تا بهتر بفهمند چه چیزی در ویدیو وجود دارد. فقط به زیرنویس‌های خودکار تکیه نکنید، زیرا اغلب نادرست هستند.

اگر ویدیو اطلاعات ضروری را نشان می‌دهد که راوی توضیح نمی‌دهد، یا اگر ویدیو صدا ندارد، برای افراد دارای اختلالات بینایی توضیح لازم است.

نحوه آپلود زیرنویس برای ویدیوها

هنگامی که یک فایل شرح ویدیو را آماده کردید، می توانید آن را مستقیماً در بلوک ویدیو به ویدیوی خود اضافه کنید.

 1. ابتدا یک بلوک ویدیو اضافه کنید و ویدیوی خود را انتخاب کنید.
 2. سپس در نوار ابزار بلوک گزینه ای به نام Text tracks را انتخاب کنید.
  با انتخاب این گزینه می توانید فایل را آپلود کنید یا آن را از کتابخانه رسانه انتخاب کنید:
گزینه آهنگ‌های متنی در نوار ابزار بلوک ویدیویی این گزینه را دارد که یک آهنگ متنی را از کتابخانه رسانه یا با آپلود انتخاب کنید.

به خواندن ادامه دهید: چگونه به ویدیوهای خود زیرنویس اضافه کنید »

2. خواندن متن خود را آسان کنید

آیا هرگز به سرعت یک صفحه وب را اسکن می کنید و سپس متوجه می شوید که برای درک آن باید به عقب برگردید و دوباره یک پاراگراف را بخوانید؟ می‌توانید با پیروی از توصیه‌های تحلیل خوانایی Yoast SEO، خواندن متن خود را آسان‌تر کنید.

استفاده از جملات کوتاه و سرفصل های توصیفی خواندن متن شما را برای افرادی که عجله دارند آسان تر می کند. اما آیا می‌دانستید که این کار می‌تواند کار را برای افرادی که آسیب‌های شنوایی دارند نیز آسان‌تر کند؟ برای برخی از افراد ناشنوا، خواندن یک متن به معنای تفسیر آن به زبان دوم است، زیرا زبان اول آنها زبان اشاره است.

اگر می‌خواهید متن شما برای همه قابل دسترسی باشد، باید نمره آسان خواندن Flesch را بالا نگه دارید و از استفاده از کلمات پیچیده اجتناب کنید. گاهی اوقات وقتی در مورد موضوع خاصی صحبت می کنید، ساده نگه داشتن متن خود سخت است. تمام تلاش خود را بکنید — اگر بتوانید متن خود را برای خواندن آسان تر کنید، برای افراد بیشتری قابل دسترسی خواهد بود.

در ادامه بخوانید: امتیاز آسان خواندن Flesch: چرا و چگونه از آن استفاده کنید »

3. مشکلات سرفصل ها را پیدا و تصحیح کنید

صفحه خوان برنامه ای است که با خواندن مطالبی که روی صفحه است با صدای بلند به کاربران کمک می کند. افراد مبتلا به اختلالات بینایی می توانند از صفحه خوان ها هم در رایانه و هم در تلفن های همراه برای دسترسی بیشتر به متن استفاده کنند. صفحه خوان ها همچنین می توانند برای افراد دارای ناتوانی در خواندن مفید باشند.

کاربران دارای صفحه‌خوان می‌توانند صفحه وب شما را با استفاده از سرفصل‌ها هدایت کنند تا محتوای مورد علاقه خود را پیدا کنند. به همین دلیل، سرفصل ها باید محتوای زیر را توصیف کنند و نباید فقط برای اضافه کردن یک ظاهر طراحی مانند متن پررنگ یا بزرگتر استفاده شوند.

نکاتی برای استفاده از سرفصل ها برای دسترسی

 • سرفصل ها دارای شش سطح مختلف هستند که اهمیت محتوای شما را نشان می دهد.
 • شما باید فقط یک بار از عنوان H1 در صفحه خود استفاده کنید و بیشتر اوقات، این عنوان صفحه شما خواهد بود.
 • H1 باید با H2 دنبال شود. H2 باید با H3 دنبال شود و غیره.
 • اگر چندین بخش با اهمیت یکسان دارید، می توانید از بیش از یک عنوان H2 (یا پایین تر) استفاده کنید.

چگونه می توان درستی ترتیب عنوان را آزمایش کرد

می‌توانید از ویژگی طرح کلی سند در ویرایشگر بلوک استفاده کنید تا ببینید آیا عنوان‌های شما به ترتیب درستی هستند یا خیر. می توانید طرح کلی سند را از گزینه Details با کلیک کردن روی نماد اطلاعات در نوار ابزار بالای ویرایشگر باز کنید:

طرح کلی سند دارای نمای فهرستی از عنوان صفحه و بلوک های عنوان در سند است. سرفصل ها با سلسله مراتب، سطح و متن ارائه شده اند. تصویر نشان می دهد که یک سطح عنوان نادرست است.

اگر عناوین صفحه شما به ترتیب اشتباه باشد، طرح کلی سند آنها را با پس زمینه زرد و متن علامت گذاری می کند: سطح عنوان نادرست با کلیک بر روی عنوان در طرح کلی سند، بلوک عنوان انتخاب می شود تا بتوانید آن را به روز کنید.

به خواندن ادامه دهید: اصول سئو چگونه از سرفصل ها در سایت خود استفاده کنید »

4. مطمئن شوید که رنگ ها کنتراست کافی دارند

شما می توانید برند خود را با استفاده از رنگ های برند خود در وب سایت خود تقویت کنید. اما برخی از ترکیبات رنگی می‌توانند بر قابلیت دسترسی تأثیر بگذارند. شاید قبلاً بدانید که اگر فردی کوررنگ باشد، تشخیص تفاوت بین قرمز و بنفش و سبز دشوار است. بنابراین از استفاده از قرمز و سبز به تنهایی برای پیام های خطا یا هشدار خودداری کنید.

اگر متنی با رنگ روشن روی پس‌زمینه روشن اضافه کنید، خواندن متن ممکن است دشوار باشد و اگر متن کوچک باشد، دشوارتر است.
با انتخابگر رنگ ویرایشگر بلوک، می‌توانید بررسی کنید که آیا رنگ پس‌زمینه و رنگ متن شما کنتراست بالایی دارد که قابل دسترسی باشد.

چگونه کنتراست رنگ خود را با انتخابگر رنگ بررسی کنید

 1. بلوک مبتنی بر متنی را که می خواهید آزمایش کنید انتخاب کنید.
 2. پانل رنگی را در نوار کناری تنظیمات بلوک باز کنید.

اگر کنتراست رنگ خیلی کم باشد، اخطاری را مشاهده خواهید کرد که می گوید: «خواندن این ترکیب رنگ برای مردم ممکن است سخت باشد».

پنل رنگ ویرایشگر بلوک هشداری را نشان می دهد که ممکن است خواندن ترکیب رنگ برای افراد سخت باشد.

نتیجه

ایجاد تغییرات جزئی در محتوای شما می تواند تأثیر مثبتی بر دسترسی وب سایت شما بگذارد و نیازی به پیچیده بودن آن نیست. سئو و دسترسی دست به دست هم می دهند. وقتی یکی را بهبود می دهید، به احتمال زیاد هر دو را بهبود می دهید. ممکن است عبارت «موتورهای جستجو کور هستند» را خوانده باشید، اما همیشه باید ابتدا برای مردم بنویسید.

بیشتر بخوانید: چگونه دسترسی به وب سایت خود را بهبود بخشیم »


Source link

Share This Story, Choose Your Platform!