نام سئوی فنی می آید، بسیاری از ما پا به فرار خواهیم گذاشت. اما با 81٪ از مصرف کنندگانی که قبل از خرید، جستجوی آنلاین انجام می دهند و حدود 4.49 میلیارد صفحه وب ایندکس شده، اکنون زمان کسب مهارت های جدید است.

ما یک چک لیست دستی، مخصوصا برای همه غیر حرفه ای ها قرار داده ایم. نشان خواهیم داد که چگونه از چک لیست به عنوان حسابرسی سئوی فنی خود استفاده کنید، توضیح خواهیم داد که چگونه تغییرات را اجرا کنید و به برخی ابزارهای عالی برای موفقیت اشاره کنید.

سئوی فنی چیست؟

وقتی سخن از سئو سایت به میان می آید، بر تولید محتوا / بهینه سازی سایت ( در غیر این صورت به عنوان سئو On Page  اشاره می شود) و ساخت لینک خارجی (سئو Off Page ) تاکید بسیاری دارد. سئوی فنی، اساس و پایه ای است که این دو (SEO On Page  و SEO Off Page ) بر اساس آن باید ساخته شوند و تضمین کنند که سایت Search Engine friendly می باشد. بدون آن، ممکن است فرصت ایندکس شدن و رتبه بندی سایت به تاخیر افتد.

بررسی سئوی فنی چیست؟

بررسی سئوی فنی، یک ارزیابی در مورد این است که سایت شما تا چه اندازه Search Engine friendly می باشد. به جای تمرکز بر محتوای عالی برای افزایش بازدیدکنندگان، یک بررسی فنی این امکان را خواهد داد تا هر گونه مسائل فنی که ممکن است مانع دیده شدن محتوا شود را شناسایی و کنترل کنید. این، تعدادی از معیارهای فنی کلیدی را بررسی می کند تا عملکرد سایت را در صورتی که به درستی بهینه سازی شده باشد، افزایش دهد.

از بررسی سئوی فنی زیر استفاده کنید تا بتوانید سایت را به صورت دستی بررسی کنید و هرگونه مشکلی را که بروز می کند اصلاح کنید.

1. سرعت وب سایت

سرعت سایت یا به اصطلاح سرعت لود صفحه وب سایت یکی از بزرگترین عوامل رتبه بندی است و بنابراین نیاز به توجه و رسیدگی دارد. هنگامی که سخن از عملکرد به میان می آید، شما همیشه می توانید سریع تر باشید و روش های مختلفی برای اطمینان از لود سریع صفحات بدون دانش طراحی وب سایت وجود دارد.

نحوه بهینه سازی

 • ساده سازی قالب صفحه: هرگونه پلاگین غیر ضروری را حذف کنید، کدها، تبلیغات و ویجت ها را ردیابی کنید.
 • اندازه تصاویر را کوچک تر کنید: از یک ویرایشگر مانند Adobe Photoshop برای ذخیره تصاویر خود در دستگاه های مبتنی بر وب استفاده کنید. این، اندازه فایل تصویر را با حفظ کیفیت تصویر متراکم می کند.
 • تنظیم کش مرورگر: کش مرورگر، منابع وب سایت را به صورت محلی، بر روی یک کامپیوتر ذخیره می کند. این کش، سایتی را که مورد بازدید قرار داده اید را به خاطر می آورد و قادر خواهد بود تا آن را در بازدید های بعدی خیلی سریع تر بارگذاری کند. این می تواند برای بهبود سرعت وبسایت مفید باشد.
سئوی فنی سرعت وب سایت | سئو اینلاین | سئواینلاین

ابزارهای مفید

تعدادی ابزار مفید برای تست سرعت وب سایت، وجود دارد که می توانید از آنها استفاده کنید

استفاده از HTTPS

پروتکل انتقال هایپرتکست (HTTP)،  فرمت و نحوی انتقال پیام ها را تعیین می کند. HTTPS اطلاعات وب سایت را به شیوه ای ایمن انتقال می دهد، اعتماد و اعتبار را ایجاد می کند و عملکرد را بهبود می بخشد. مهمتر از همه، در سال 2014 گوگل اعلام کرد که یک عامل رتبه بندی است.

سئوی فنی امنیت وب سایت | سئو اینلاین | سئواینلاین

نحوه بهینه سازی

 • اگر تاکنون نتوانسته اید، یک گواهینامه SSL خریداری کنید و سایت خود را به URL های HTTP منتقل کنید (این لزوما یک راه حل سریع و موقت نیست، اما در بلندمدت ارزش خود را نشان خواهد داد).
 • بررسی کنید که تمام منابع و موجودی ها در وب سایت های جدید امنیتی میزبانی شوند
 • از یک ابزار مانند Screaming Frog برای گردآوری لیستی از تمام URL ها و یافتن تمام منابع غیر HTTPS مانند تصاویر، فایل های CSS، فیلم ها و scripts استفاده کنید.
 • فایل Robots.txt و نقشه سایت XML را برای افزودن HTTPS URLs بروزرسانی کنید.

ابزارهای مفید

ابزار WooRank Site Crawler برای شناسایی برای منابع HTTP میزبانی شده در URL های HTTPS، عالی می باشند.

محتوای تکراری

داشتن مطالب تکراری در سایت، اخبار بدی است و متاسفانه موتورهای جستجو، سایت هایی را مشاهده می کنند که با HTTP، HTTPS و WWW شروع می شوند. زیرا سایت های جداگانه به معنی پتانسیل زیادی برای محتوای تکراری می باشند.

نحوه بهینه سازی

ساده ترین روش این است که دامین دلخواه خود را در سرچ کنسول گوگل تنظیم کنید. دامین دلخواه شما تمام link juice وب سایت را دریافت خواهد کرد و آن چیزی خواهد شد که در صفحات نتایج جستجو موتورهای جستجو (SERPs) نمایش داده خواهد شد.

از گوگل سرچ کنسول برای جستجوی متا دیسکریپشن تکراری و Title Tags نیز استفاده کنید. در زیر Appearance Search> Improvements HTML، نگاه کنید تا ببینید آیا تکراری در این بخش شناسایی شده است یا خیر.

هرگونه متا دیسکریپشن تکراری را دوباره بنویسید و به یاد داشته باشید که title tag ها باید شامل کلمات کلیدی اصلی صفحه برای بهترین نتایج باشند.

سئوی فنی متا دیسکریپشن صفحات وب سایت | سئو اینلاین | سئواینلاین

یو آر ال ها

یو آر ال ها هم بر تجربه کاربری سایت و هم بر سئو تاثیر می گذارند. انسان ها و رباتها از URLها انتظار دارند که حداقل یک توصیف اساسی از آنچه در مورد این صفحه وجود دارد و جایی که این page در سلسله مراتب سایت قرار دارد را اراٸه دهد. URL های خود را با استفاده از کلیدی مورد نظر صفحه و همچنین پوشه و زیر پوشه های صفحه بهینه سازی کنید. نگاهی به این دو URL بیاندازید:

https://www.example.com/clothing/mens/shirts/fancy-white-dress-shirt
https://www.example.com/product/cid=12345&pid=67890

موتورهای جستجو با کراول این صفحه، URL را خواهد دید و قادر خواهد بود تا بگوید که نه تنها این صفحه درباره پیراهن های سفید مرغوب مردانه است اما در کل مربوط به لباس های مردانه نیز می باشد. URL دوم متاسفانه، واقعا چیزی درباره آنچه که در آن صفحه پیدا خواهید کرد، به شما نخواهد گفت، جز اینکه شاید محصولی است که توسط example.com اراٸه شده است. شما فکر می کنید کدامیک بیشتر به جستجو برای “پیراهن سفید مردانه مرغوب” مربوط می باشد؟

هنگام ایجاد URL مناسب سئو سایت، بهترین شیوه ها که شامل موارد زیر میشود را دنبال کنید:

 • مختصر: URL های شما باید توصیفی و شامل کلمات کلیدی اما مختصر باشند. به طور کلی URL های شما باید حدود 100 کاراکتر یا کمتر باشد.
 • پاک کردن: در صورت امکان، از استفاده نکردن از پارامترهای URL مانند session IDs و مرتب سازی / فیلتر کردن اجتناب کنید. آنها قابلیت استفاده را کاهش می دهند و خطر ایجاد مشکلات تکراری محتوا را افزایش می دهند.
 • هایفن (خط تیره): هنگام استفاده از کلمات متعدد در URL خود، آنها را با استفاده از هایفن (-) نه زیر خط ( underscores) جدا کنید. موتورهای جستجو از هایفن ها به
 • عنوان جداکننده کلمات استفاده می کنند، اما زیر خط یا (underscores) را تشخیص نمی دهند، بنابراین برای آنها url-keyword مانند urlkeyword است. از آنجا که انسان از فاصله در جستجو استفاده می کند، هایفن ها در URL شما بیشتر مربوط به نظر می رسند.

نکته: ما فقط تغییر URL ها که واقعا برای خواندن سخت می باشد را توصیه می کنیم. اگر شما در URL های خود تغییراتی ایجاد کنید، باید 301 redirect را برای URL جدید ایجاد کنید و زیاد بودن این redirect ها، بر عملکرد سایت تاثیر خواهد گذاشت.

Canonical URLs

بهینه سازی URL ها فقط نحوه استفاده از کلمات کلیدی نیست. این همچنین اجتناب از محتوای تکراری و ترکیب سیگنال های رتبه بندی مانند link juice است. به لطف پارامترهای URL و محتوای سندیکا، به آسانی می توان محتوای تکراری را در چند صفحه میزبانی کرد.

مختوای تکراری، نه تنها برای صفحات تکراری بد است بلکه جریمه پاندا بر کل سایت تاثیر می گذارد. اگر به لطف سیستم مدیریت محتوا یا پلتفرم تجارت الکترونیک به محتوای تکراری روبه رو هستید، فقط از” rel = “canonical ( تگ Canonical )استفاده کنید تا موتورهای جستجوگر را به سمت نسخه اصلی سوق دهید.

هنگام استفاده از Canonical URLs، ابتدا مشکل WWW را برطرف کنید. برای انجام این کار، دامین دلخواه خود را در Google Search Console در قسمت تنظیمات سایت یروید و تنظیمات مربوطه را انجام دهید.

گوگل دامین های مورد نظر را در زمان کراول وب و نمایش نتایج جستجو، در نظر خواهد گرفت. بنابراین اگر دامین دلخواه خود را در www.example.com تنظیم کنید، تمام لینک ها به example.com به www.example.com، لینک جویس ارسال خواهند کرد که URL Google می باشد که در SERPs نمایش داده می شود. سپس، تگ کنونیکال را بهاز صفحات HTML یا HTTP Header از صفحات غیر HTML اضافه کنید:

HTML: HTTP: link <https://www.example.com>؛ rel = “canonical”

هنگام اضافه کردن تگ کانونی، کاملا اطمینان حاصل کنید که URL هایی که استفاده می کنید 100٪ با URL های کانونیکال شما مطابقت داشته باشند. گوگل http://www.example.com ، https://www.example.com و example.com را به عنوان سه صفحه متفاوت می بیند. اگر از بیش از یک مورد در صفحه یا لینکی که به یک صفحه ای که به خطای 404 اشاره داشته باشد، استفاده کنید، گوگل به راحتی لینک کنونیکال را نادیده میگیرد

ایندکس کردن / کراول کردن

موتورهای جستجو باید بتوانند صفحات را کراول و ایندکس کنند تا آنها در SERPs نمایش داده شوند.

نقشه های سایت

توصیف اساسی از نقشه های سایت XML، لیستی از هر URL در سایت می باشد که به عنوان یک فایل متنی در دایرکتوری اصلی سایت ذخیره می شود. در واقع، آنها کمی فراتر از آن برای آنها وجود دارد. بله، آنها هر URL را در سایت لیست می کنند (یا حداقل URL برای هر صفحه ای که میخواهید کراول و ایندکس کنید)، اما آنها اطلاعات اضافی در مورد هر صفحه را لیست می کنند و در عملکرد مهم سئو کمک می کنند.

موتورهای جستجو از اطلاعات در نقشه های سایت استفاده می کنند تا سایت ها را به طور هوشمندانه و موثرتری کراول و ایندکس کنند تا بتوانند هزینه های کراول خود را بر روی محتوای بی اهمیت یا بدون تغییر هدر ندهند. نقشه سایت اصلی هنگامی که به درستی انجام پیاده سازی شد، اینگونه به نظر می رسد:  
    https://www.example.com/
    2016-8-01
    monthly
    0.9
    
  

منظور از همه اینها چیست؟ در اینجا خلاصه ای از آن را برای شما بیان خواهیم کرد:

 • :این به کراول کننده ها می گوید که نقشه های سایت شروع شده یا پایان می یابد.
 • :شروع و پایان هر ورودی URL در نقشه سایت را نشان می دهد.
 • :این، URL صفحه را مشخص می کند. در حالی که سایر ویژگی های url> tag>اختیاری هستند، ضروری می باشد.
 • :تاریخ، در قالب روز/ ماه / سال، صفحه به روز یا اصلاح شد.
 • :این نشان می دهد که شما اغلب چگونه صفحه را به روزرسانی می کنید، که به موتورهای جستجو کمک می کند تا تصمیم بگیرند چند وقت یکبار آنها را برای اطمینان از ایندکس شدن تازه ترین محتواهای آنها، کراول کنند. ممکن است وسوسه شوید دروغ بگویید تا فرکانس کراول خود را افزایش دهید، اما این کار را انجام ندهید. اگر موتورهای جستجو را ببینند که با فرکانس های واقعی تطابق ندارند، آنها فقط این پارامتر را نادیده خواهند گرفت.
 • :اولویت صفحه را نسبت به بقیه سایت تنظیم می کند. مقادیر معتبر از 0.0 تا 1.0، از کمترین تا مهمترین تغییر خواهد کرد. از این tag برای کمک به موتورهای جستجو به منظور کراول هوشمندانه تر سایت خود استفاده کنید. توجه داشته باشید که این تنها به کراول کننده ها می گوید که صفحات شما در مقایسه با صفحات دیگر چقدر اهمیت دارد. این، بر نحوه مقایسه صفحات شما با سایت های دیگر، تاثیر نمی گذارد.
 • :این برچسب به نسخه های متفاوب صفحه اشاره می کند. در این مثال، نسخه فرانسه https://www.example.com
  را نشان می دهد.

 نقشه های سایت، سیگنال رتبه بندی نیستند، اما آنها به موتورهای جستجو کمک می کنند تا همه صفحات و محتوا ها را پیدا کنند که برای کسب آسانتر رتبه بندی مفید می باشد.

اگر نمی خواهید نقشه سایت خود را بنویسید، ابزارهای زیادی وجود دارد که می تواند در ایجاد یک نقشه سایت کمک کند. هنگامی که نقشه سایت XML خود را دارید، با استفاده از سرچ کنسول گوگل آن را تایید و اراٸه کنید. شما همچنین می توانید نقشه سایت خود را از طریق ابزار گوگل وبمستر اراٸه دهید. اطمینان حاصل کنید که هرگونه خطا را رفع کنید، تا در ایندکس سایت تاخیر ایجاد نشود.

اراٸه صفحات به طور مستقیم

ساده ترین روش برای ایندکس شدن این است که سایت خود را به طور مستقیم به Google و Bing اراٸه دهید. برای اراٸه URL خود به Google از Google Search Console استفاده کنید. این، به یک Google Search Console Account نیاز ندارد، اما اگر یکی داشته باشید، می توانید از Fetch به عنوان ابزار گوگل در بخش کراول استفاده کنید.

پس از اینکه Googlebot با موفقیت سایت شما را بررسی کرد، دکمه «اراٸه برای ایندکس» را کلیک کنید. برای ارسال سایت خود به Bing نیاز به Bing Webmaster Tools Account دارید.

سئوی فنی | سئو اینلاین | سئواینلاین

Robots.txt فایل

مانند نقشه های سایت XML، فایل های robots.txt file، فایل های متنی ساده ای هستند که در دایرکتوری ریشه سایت ذخیره شده اند و به کراول کننده ها کمک می کند تا سایت را هدایت کنند. پرونده حاوی خطوطی از کد می باشد که مشخص می کند که کدام مرورگر ها دسترسی به کدام فایل ها، انواع فایل ها یا پوشه ها را داشته باشند. این کد به بلوک ها تقسیم می شود، با یک خط مرورگر در هر بخش. کد اصلی robots.txt این گونه به نظر خواهد رسید:

User-agent: *
Disallow:

User-agent: googlebot
Disallow: *.ppt$

ستاره (*) به عنوان یک Wild Card استفاده می شود. در خط عامل کاربر، Wild Card نشان دهنده تمام رباتها می باشد. در یک خط غیر مجاز، URL نشان دهنده ی یک نقطه مشخص است. در مثال بالا ما robots.txt به Googlebot اجازه کراول کردن صفحاتی که با یک پسوند فایل پاورپوینت پایان می یابد را نمی دهد. – $ نشان دهنده پایان URL است.

 می توانید ربات ها را از کراول کردن کل سایت با استفاده از alash( / ) در خط غیر مجاز مانند نمونه زیر مانع شوید:

User-agent: *
Disallow: /

این روش خوبی است که به تمام رباتها اجازه دسترسی به کل سرور را در زمان ساخت، طراحی مجدد یا انتقال سایت خود، ندهید. با این حال، پس از اتمام کار، باید مطمئن شوید که دسترسی به آن را به حالت اول بازگردانید، یا اینکه سایت در حال طرحی ایندکس نشود.

از Google Search Console برای تست فایل robots.txt  برای خطاهای نحوی(دستوری) یا سایر مشکلات استفاده کنید.

سئوی فنی فایل روبات | سئو اینلاین | سئواینلاین

متا رباتهای تگ

یکی از مشکلات فایل robots.txt این است که موتورهای جستجو را از پیروی لینک های خارجی در سایت متوقف نخواهد کرد، بنابراین صفحات غیر مجاز هنوز میتوانند ایندکس خود را به پایان برسانند. یک لایه محافظ اضافی برای صفحات شخصی با استفاده از متا تگ های ربات اضافه کنید:

یا در شرایط ایندکس شدن سایت، مطمئن شوید که متا تگ ربات ها را در صفحاتی که میخواهند مستقل شوند، نداشته باشید.

نحوه بهینه سازی

 1. نقشه سایت XML خود را از طریق گوگل سرچ کنسول، زیر قسمت کراول اراٸه کنید. بینگ همچنین دارای یک ابزار وب مستر می باشد که نقشه سایت می تواند در آنجا اراٸه شود.
 2. اطمینان حاصل کنید که robots.txt file ، موتورهای جستجو را از کراول سایت منع نکرده باشند. برای اجازه دادن به تمام موتورهای جستجو برای کراول کل سایت، robots.txt file باید این این چنین به نظر برسد:
User-agent:
Disallow:

ابزارهای مفید

ابزارهای رایگان فراوانی برای ایجاد نقشه سایت وجود دارد و می توانید Robots.txt file را در Google Search Console تست کنید.

سرعت صفحه:زمان لود صفحه یک جنبه حیاتی از قابلیت استفاده سایت و سئو می باشد. گوگل تصمیم دارد به کاربران خود بهترین وب سایت ها را ارائه دهد، بنابراین آنها نمی خواهند مردم را به وب سایت های با سرعت لود پایین بفرستند.

هنگامی که سایت خود را با استفاده از WooRank بررسی می کنید، قسمت Usability را بررسی کنید تا ببینید که سرعت لود صفحه شما چه اندازه است و چگونه با رقبای خود مقایسه می شود.

سئوی فنی | سئو اینلاین | سئواینلاین

اگر سرعت سایت  پایین است، این عناصر را برای بهبود سرعت صفحه خود بهینه سازی کنید:

 • تصاویر: تصاویر یکی از بزرگترین عاملان سرعت کم صفحه می باشد. برای کاهش اندازه فایل یک تصویر بر روی HTML تکیه نکنید – فقط ابعاد آن می تواند تغییر دهد. برای کاهش سایز فایل، از نرم افزار ویرایش عکس مانند فتوشاپ استفاده کنید. از سایر ابزارهای بهینه سازی تصویر برای متراکم سازی بیشتر تصاویر خود، استفاده کنید
 • وابستگی ها: پلاگین ها و Script های خاص مانند دکمه های به اشتراک گذاری اجتماعی و نرم افزار ردیابی مستلزم استفاده بیشتر از وب سایت است. در صورت امکان ، از پلاگین های ساخته شده توسط CMS خود استفاده کنید و هر دفعه، فقط به یک سیستم ردیابی پایبند باشید. نرم افزار CMS خود را به روز نگه دارید، اما در صورتی که چیزی در سایت برای ارتقاء CMS اعلام شود، هر بروزرسانی را در یک محیط آزمایشی جداگانه تست کنید.
 • ذخیره سازی: برای کنترل مدت زمان ذخیره سازی (cache)سایت خود از Expire Headers استفاده کنید و به مرورگرها بگویید که می توانند تصاویر، شیوه ی نامه ها، script ها و فلش را ذخیره کنند. این باعث کاهش تعداد درخواست های HTTP می شود، درنتیجه سرعت صفحه افزایش می یابد.
 • رمزگذاری G-Zip: از فشرده سازی G-Zip برای فشرده سازی و زیپ دار کردن فایل های بزرگ در صفحه خود به منظور صرفه جویی در پهنای باند و زمان دانلود استفاده کنید.
 • Redirects: برخی از Redirect ها اجتناب ناپذیر هستند. با این حال، به یاد داشته باشید که هر Redirect، یک درخواست جدید HTTP است و چند میلی ثانیه را به زمان لود اضافه می کند.

به عنوان آخرین راه چاره، از کنسول های توسعه دهنده مرورگر برای یافتن فایل هایی که سرعت لود صفحه را کند میکنند، استفاده کنید.

موبایل و نشانه گذاری ساختاری(Structured Markup)

در اواخر سال 2016، گوگل اعلام کرد اولین ایندکس موبایل، بدین معنی است که نتایج در SERPs براساس نسخه موبایل از محتوای سایت، رتبه بندی می شود – حتی نتایج برای آنهایی که از یک دستگاه غیر از موبایل استفاده می کنند، نشان داده می شود. این به این دلیل است که جستجو در دستگاه های تلفن همراه مانند تلفن های هوشمند و تبلت در حال حاضر بهتر از جستجو در لپ تاپ ها و رایانه های شخصی می باشد. بنابراین مهم است که:

 1.  یک نسخه برای تلفن همراه از سایت خود را ایجاد کنید (اگر در حال حاضر ندارید)
 2.  بهینه سازی این نسخه برای موبایل

نحوه بهینه سازی

چندین جنبه برای اطمینان از اینکه سایت موبایل شما با دستگاه های دستی سازگار می باشد، وجود دارد:

 • از یک طراحی وب سایت ریسپانسیو استفاده کنید تا مطمئن شوید که با اندازه صفحه نمایش سازگار می باشد.
 • اطمینان حاصل کنید که اطلاعات و CTA ها بدون نیاز به بزرگنمایی یا کوچک نمایی در دسترس هستند
 • اطلاعاتی را که در بالای fold ظاهر می شود می شود (ATF) دقیقا در نظر داشته باشید. این به اطلاعاتی عطف می شود که قبل از نیاز به اسکرول داون بیشتر، با صفحه نمایش سازگار می باشد.
 • فلش را غیر فعال کنید زیرا بسیاری از دستگاه ها با عناصر فلش، سازگار نیستند
 • اطمینان حاصل کنید که کاربر نیازی به حرکت به صورت افقی ندارد. این برای تجربه کاربر بسیار بد است.
 • سرعت نسخه موبایل وب سایت را با کوچکتر کردن کد، کاهش اندازه تصویر و کاهش تعداد redirect ها بهینه سازی کنید.

ابزارهای مفید

از همانند ساز دستگاه یا شبیه ساز سیستم عامل استفاده کنید تا rendering موبایل سایت خود را تست کنید و برخی از وبلاگ های قبلی  که بر سئوی موبایل تمرکز دارند را بررسی کنید.

سرعت صفحه موبایل

موبایل فرندلی بودن دارای رابطه مستقیم با سرعت سایت است، زیرا زمان لود عامل مهمی در رتبه بندی جستجو در موبایل است. مسلما سرعت لود بالا داشتن برای صفحات موبایل مهمتر است تا سایتهای دسکتاپ. تعدادی هستند که چنین چیزی را پشتیبانی می کنند: 40٪ از کاربران موبایل پس از سه ثانیه انتظار برای لود، صفحه را ترک می کنند. معیارهای گوگل برای موبایل فرندلی بودن یک صفحه، لود شدن نیمه بالایی صفحه در عرض یک ثانیه یا کمتر می باشد.

 می توانید به همان روشی که سرعت کامپیوتر خود را بهینه سازی می کنید، سرعت گوشی موبایل خود را بهینه سازی کنید. کاهش اندازه تصویر، تکیه بر ذخیره سازی، کاهش وابستگی ها و به حداقل رساندن redirect ها. یا می توانید یک Accelerated Mobile Page ایجاد کنید. AMP یک منبع باز نوآورانه برای ایجاد صفحات موبایلی که سریع هستند و لذت تجربه کاربر را افزایش می دهند می باشد. سه بخش اصلی برای AMP وجود دارد

 • html: اساسا HTML برای صفحات AMP معمولی است. این فقط کمی تغییرات و محدودیت های سفارشی برای منابعی مانند تصاویر، فیلم ها و آیفریم ها دارد.
 • JavaScript: صفحات AMP از یک کتابخانه ی جاوا اسکریپت سفارشی استفاده می کند که به صورت ناهماهنگی لود می شود. همچنین باید اندازه را در HTML تنظیم کنید، بنابراین مرورگر می داند که صفحه قبل از اینکه عناصر بارگذاری شوند چگونه به نظر می رسد. بنابراین صفحه، زمانی که منابع دیگر منابع لود می شوند، به اطراف پرش نخواهد کرد.
 • ذخیره سازی: گوگل دارای یک حافظه پنهانی اختصاصی برای صفحات AMP می باشد که از آن برای خدمت در نتایج جستجو استفاده می کند. هنگامی که گوگل یک صفحه ذخیره شده در حافظه پنهان AMP را لود میکند، همه چیز از همان مکان شروع می شود، که به این معنی است که کارایی بهتر می باشد.

ساختار سایت موبایل

در هنگام ایجاد نسخه موبایل سایت سه گزینه اصلی در پیش روی شما وجود دارد:

 • زیر دامین موبایل: این گزینه از سه گزینه ای که بیان خواهیم کرد، نیاز به تلاش و زمان زیادی دارد زیرا نیاز به ساخت یک وب سایت موبایل کاملا جداگانه، میزبانی شده در یک زیردامین دارد (معمولا چیزی شبیه mobile.example.com یا m.example.com). گوگل قادر نخواهد بود بگوید که زیر دامین اشاره می کند که سایت فقط برای کاربران تلفن همراه است، بنابراین باید از تگ های “rel=”canonical در هر صفحه تکراری استفاده کنید. این روش نیاز به منابع زیادی دارد، بیشتر از دو مورد دیگر ، و به طور کلی توصیه نمی شود.
 • طراحی پویا: این روش مرورگر را شناسایی می کند و HTML های مختلفی را به مرورگرهای موبایل و دسکتاپ ارائه می دهد. از متغیر مرورگر HTTP header استفاده کنید تا به موتورهای جستجو بگویید که شما کد های مختلفی را بر اساس مرورگر ارائه خواهید کرد.
  اگر در PHP کار می کنید، این کد را اضافه کنید:

برای انجام این کار در Apache، کد زیر را به htaccess. خود اضافه کنید:

Header append Vary User-Agent

اگر با WordPress کار می کنید این کد را در functions.php اضافه کنید:

function add_vary_header($headers) {
$headers['Vary'] = 'User-Agent';
return $headers;
}
add_filter('wp_headers', 'add_vary_header');
 • طراحی ریسپانسیو: ساده ترین و آسان ترین روش، برای ایجاد یک نسخه موبایل از سایت، طراحی ریسپانسیو روش توصیه شده توسط گوگل می باشد. فقط باید میدان دید متا تگ را تنظیم کنید. میدان دید به مرورگر می گوید که از چه ابعادی برای نمایش یک صفحه استفاده کند. میدان دید را برای سنجیدن دستگاه تنظیم کنید تا صفحات  را موبایل فرندلی کند.

نشانه گذاری داده ساختار یافته (Structured Data Markup)

نشانه گذاری داده ساختار یافته( Structured Data Markup )به محتوای صفحه معنی می دهد تا موتورهای جستجو بتوانند آن را درک کنند. برای مثال، می توانید از نشانه گذاری Schema.org در صفحه About خود استفاده کنید تا به موتورهای جستجو در یافتن آدرس خود، ساعت کار و شماره تلفن کمک کنید.

آن را به صفحات محصول اضافه کنید تا موتورهای جستجو به راحتی بتوانند نقدها، نظرات و امتیازات محصولات را پیدا کنند. اگر برند شخصی دارید، نشانه گذاری Schema را برای اراٸه اطلاعات آموزشی، خانوادگی و حرفه ای اضافه کنید.

نشانه گذاری Schema.org لزوما باعث نمی شود که شما صفحه ای را که از آن استفاده نمی کنید، رتبه بندی بالاتری کسب کند. اما این کمک بزرگی برای سئو می باشد، زیرا در rich snippets گوگل استفاده شده است.

ساده ترین روش برای دیدن قطعۀ جست و جوی زنده، جستجو برای طرز تهیه است. در نتایج جستجو، شما قطعه جستجوی معمولی را مشاهده خواهید کرد: عنوان، URL و توضیحات به همراه یک عکس و امتیاز ستاره خواهید دید. این دو به لطف نشانه گذاری معنایی دوام خواهند داشت.

بنابراین در حالی که نشانه گذاری معنایی یک سیگنال رتبه بندی نیست، می تواند به بهبود رتبه بندی جستجوی کمک کند. هر چقدر گوگل بهتر بفهمد که چه چیزی در صفحه  وجود دارد، احتمال رتبه بندی بهتر بیشتر می باشد.

علاوه بر این، نشانه گذاری معنایی نیز به برنامه های کمکی مانند screen readers کمک می کند تا بهبود تجربه کاربر سایت افزایش یابد.

افکار نهایی

چک لیست بالا یک روش عالی برای انجام یک بررسی دستی سئوی فنی است.

همچنین می توانید از ابزار بررسی Woorank یا الکسا استفاده کنید تا بلافاصله مناطقی که نیاز به توجه بیشتر دارد را برجسته کنید. از آن به همراه این چک لیست برای رفع هرگونه مشکل احتمالی استفاده کنید.

گاهی اوقات سئو ممکن است کمی احساس خستگی کند، اما برخی از موثرترین روش های افزایش کارایی، از طریق بررسی چک لیست فنی بالا است. به یاد داشته باشید که هدف اصلی موتور جستجو این است که یک تجربه عالی را برای مشتری فراهم کند و این کار را با یافتن بهترین صفحات وب برای خدمت به کاربران خود انجام می دهد.

با بهینه سازی این عناصر سئوی فنی، شما به طور موثری به موتورهای جستجو می گویید که وب سایت آماده است تا به یک وب سایت با کیفیت عالی تبدیل شود. در این جنبه های فنی مهارت کافی کسب کنید، سپس متوجه خواهید شد که چه اندازه تعداد بازدیدکنندگان و ترافیک افزایش یافته است.

Share This Story, Choose Your Platform!